Pennells takes out five awards

The Media, Entertainment & Arts Alliance has announced the winners of the 2013 West Australian Media Awards – the state-based awards promoting journalistic excellence in print, broadcast and digital media platforms – with Steve Pennells, from The West Australian, winning five categories.

The winners, selected from more than 200 entries, were announced at a cocktail presentation at the Art Gallery of WA on Friday.

Mr Pennells won The Arthur Lovekin Award for Excellence in Journalism, presented by the University of Western Australia, for his series on “Syria’s Refugee Crisis”. He also won the award for Best Feature Photographic Essay; Television/Audio-Visual Journalism – Best News Story or Feature; Best Social Equity report; and Best Print /Text Feature Writing.

Colin Murty, of The Australian, won Best News Photograph for “Final Journey for Policy Failure’s Littlest Victim” – a photo of the coffin of a young asylum-seeker child being loaded onto a plane on Christmas Island.

2013 West Australian Media Awards – Winners and Finalists

The WA 2013 Journalist of the Year –The Daily News Centenary Prize

Winner

  • Kirsti Melville and Meri Fatin, 360documentaries, ABC Radio National: “Red Dirt Dreaming” (Pt 1: The Kimberley and Pt 2: The Pilbara)

Most Outstanding Contribution to Journalism- The Clarion Award

Winner

  • Tony Malkovic

Best Print/Text News Report

Winner

  • Luke Eliot, Gary Adshead, Amanda Banks, Rhianna King and Gabrielle Knowles ,The West Australian: “Underworld link to Rotto mystery”, “Drugs and murder” and “Police swoop”

Finalists

  • Cathy O’Leary, The West Australian: “Kids let down”, “Not coping” and “More space please”
  • Steve Pennells, The West Australian: “Inside Bali’s lethal alcohol trade”, “I was poisoned at bar with Liam” and “Bar still serving methanol drinks”

Best Print /Text Feature Writing

Winner

  • Steve Pennells, The West Australian: “Untold crisis”, “Crippled by torture, yet still defiant” and “General’s plea for assistance; a fitting epitaph”

Finalists

  • Billy Rule, The Sunday Times: “Battles of Troy”
  • Paige Taylor, The Australian and www.theaustralian.com.au: “Don’t give up on them”

Best Three Headlines

Winner

  • David Cusworth, The Sunday Times: “Bondi, James Bondi”, “Mer-made fit for porpoise” and “Mums is the word”

Finalists

  • Paul Barry, The Weekend West: “Big Bang theory”, “Cox’s plate “and “ King Arthur slain”
  • Sheryl- Lee Kerr, The Sunday Times Magazine: “These fruits are made for walking”, “Rebel with a course” and “Van Go”

Suburban – Best Three Stories or Feature

Winner

  • Anne Gartner, Community Newspaper Group – Guardian Express ,Canning Times: “HIV hits new high”, “Mayor in hot seat” and “A kiss ends on the time out mat”

Finalists

  • Sarah Brookes, The Echo Newspaper: “Asbestos exposed”, “What a waste” and “Pre-primary skills tested”
  • Rashelle Predovnik, The Echo Newspaper: “Preventing deaths”, “Another one bites the dust” and “QBE backflips on claim”

Best News Photograph

Winner

  • Colin Murty, The Australian: “Final Journey for Policy Failure’s littlest victim”

Finalists

  • Daniel Wilkins, The Sunday Times: “Ricky Ponting’s final innings was almost destined to end in heartache
  • Stewart Allen, The Sunday Times: “My private hell”

Best Feature Photographic Essay

Winner

  • Steve Pennells, The West Australian: “The Syrian crisis”

Finalist

  • Ian Munro, West Weekend Magazine: “High hopes”
  • Daniel Wilkins, The Sunday Times: “Beneath the ink”

Television/Audio-Visual Journalism – Best News Story or Feature

Winner

  • Steve Pennells, Paul Walker and Richard Cunningham; Seven Network: “Refugee Crisis”, “No-man’s land” and “War torture”

Finalist

  • Rob Scott, Channel 7, 6PM News: “Romance scam”
  • Ryan Emery, NITV News and SBS World News Australia: “Indigenous reburial”

Radio/Audio Journalism – Best News Story or Feature

Winner

  • Kirsti Melville and Meri Fatin, 360documentaries, ABC Radio National: “Red Dirt Dreaming” (Pt 1: The Kimberley and Pt 2: The Pilbara)

Finalists

  • Meri Fatin, John McGlue, Rosemary Greenham and Ian Church; 720 ABC Perth and ABC Local Radio right around WA, abc.net.au/perth, 7.30 WA on ABC TV: “Real People, Real Lives – Inside WA’s aged care system”
  • Emma Wynne, ABC Perth online and 720 ABC Perth radio: “Parents’ fear of vaccinations nearly killed their son”

Best Multi-Media Report or Series

Winner

  • Jerrie Demasi, WAtoday.com.au (Fairfax): “Raiding the dark animal underbelly of wildlife trafficking” and “Skull is removed, brains eaten alive’: dark trade in our backyard”

Finalists

  • Christopher Manly, Adam Vou, Joey Catanzaro and Clarissa Phillips; thewest.com.au: “Eric Edgar Cooke – The night caller”
  • Christopher Manly, Joey Catanzaro, Adam Vou, Lee Griffith and Steve Pennells; thewest.com.au: “Bali remembered”

Best Broadcast Camerawork

Winner

  • Carl Nelson, Network Ten: “Cyclone Rusty”

Finalists

  • David Brooks, GWN7 News:“Glen Iris fire”
  • Craig Shaw, Channel 7, Today Tonight: “Rocky the rock lobster”, “Airline kitchens” and” Aircraft technology”

Best Political Report

Winner

  • Andrew Probyn, The West Australian: “Barnett’s gas hopes all at sea” , “$40b gas hub dead” and” Canberra floats WA carrot for Browse gas”

Finalists

  • Joe Spagnolo, The Sunday Times: “Hames caught over claims”, “Following the Hames script” and “Matter of principal”
  • Steve Butler, The West Australian: “Footy’s role in Barnett’s rise” and “McGowan will make his mark”

Best Health/Medical Report

Winner

  • Cathy O’Leary, The West Australian: “Kids let down”,” Not coping” and “More space please”

Finalists

  • Katie Robertson, The Sunday Times: “Queuing up to be cured”
  • Tracy Moran, Channel 7, 6PM News: “Mental health beds”

Best Science and Environmental Report

Winner

  • David Weber, ABC Radio, TV news and online: “Wilderness society action”, “Ramifications from trial” and “James Price”

Finalists

  • Cathy O’Leary, The Weekend West: “Tiny bug could be key to beat asthma”
  • Chris Campey, GWN7 News Bulletin: “Reefs”

Business, Economics or Finance Report

Winner

  • Nick Evans, The West Australian: “The Russian spy and the WA nickel mine”, “Payments to shadowy units hurt Norilsk “and Norilsk threatens to close mine

Finalists

  • John Flint, The Sunday Times: “Gas Saviour now a pipe dream”, “Super basin that overwhelms the rest” and “Dead and buried”
  • Jonathan Barrett and Luke Forrestal; The Australian Financial Review: “Wild, west and very wealthy” and “Prospector’s case prompts change to law”

Best Sports Report

Winner

  • Steve Butler, The West Australian: “To hell and back”

Finalists

  • Alex Massey, North West Telegraph: “Footy road to redemption”
  • Yasmine Phillips, The Sunday Times: “In the game of the father”

Best Social Equity Report

Winner

  • Steve Pennells, The West Australian: “Untold crisis”, “Crippled by torture, yet still defiant” and “General’s plea for assistance a fitting epitaph”

Finalists

  • Colleen Egan, The West Australian :“Concern over toddler’s death”, “What happened to Kaylee?” and” Relatives ‘not always best”
  • Emily Moulton, The Sunday Times and Perth Now: “Slap in the face”, “Bloody attacks on the rise” and “Domestic violence laws set for revamp”

Regional and Community – Best Three News Stories or Features

Winner

  • James Purtill, The West Australian and The Kalgoorlie Miner: “Signs of life”, “Lost prospector’s wife feels strain” and “Abandoned hope”

Finalists

  • Sophie Gabrielle, Avon Valley Gazette and The Sunday Times: “Hospital Shock – Northam woman dies: Husband seeks answers”, “Third death at hospital: Nurse dies after headache remedy” and “Families consider law suit”
  • Chris Campey, GWN7 News Bulletin: “Offenders”, “Burning” and “Stolen Wages”.

Best Culture and Arts Report

Winner

  • Kristy Symonds, The Sunday Times and Perth Now: “Backstage Pass/Working in a WAAPA Wonderland”

Finalists

  • Chris Campey, GWN7 News Bulletin: “Mowanjum”
  • David Weber, 7.30 WA and then ABC News 24, and ABC online: “Mike Dorsey”

Best Columnist – The Matt Price Award

Winner

  • Jonathan Barrett, The Australian Financial Review and AFR online: “An easy job, but only one man can do it”, “How to change human behaviour: one cone at a time” and “Humanity is dual in nature: good and evil are in us all”

Finalists

  • Ros Thomas and Tony Thomas; The Weekend West: “Lament for fatherhood lost”
  • Andrea Burns, The West Australian: “Nothing private about domestic aggression”

Best New Journalist or Cadet

Winner

  • Rachel Cary, GWN7 News: “Asylum seeker shock”, “Couple’s close call” and “Nora Allen tribute”

Finalists

  • Sophie Gabrielle, Community Newspaper Group: “Hospital – Northam woman dies: Husband seeks answers”, “Third death at hospital: Nurse dies after headache remedy” and “Avon Valley could become dumping ground”
  • Meilin Chew, GWN7 News 5.30 bulletin: “Quad biker found”, “Family pleads for help” and “Regan’s Battle”

Outstanding Journalism Student Award

Winner

  • Syan Dougherty, Edith Cowan University: Body of Work.

Finalists

  • Claire Thompson, Edith Cowan University: Body of Work.
  • Hayley Francis, Edith Cowan University: Body of Work.

Leave a comment